Tagasi

 

Aasta Vilistlane 2004 Väino Kaldoja vastab

 

Mida on Tehnikaülikooli haridus andnud Teile töös ja elus? Mida head võite sellest ajast meenutada?
TTÜ on andnud mulle suunatud teadmisi ning täiendust Nõo Keskkoolist saadud iseseisvale ellusuhtumisele. Loomulikult ka teadmised oma erialast. Ülikoolis omandasin orienteerumise oskuse, mida kõige paremini iseloomustavad professor Lepiksoni sõnad: “Ärge püüdke kõiki asju vallata ja hallata ning pähe tuupida, õppige informatsioonitulvast õigeid asju leidma.”
Õppejõude, keda hea sõnaga meenutada ning tänada, on palju. Näiteks teoreetilise mehhaanika õppejõud Tümanok, kelle sõnad pärast eksami sooritust on mul siiani meeles: “Panen teile eksami hindeks väga hea, kuna teadmised vastavad sellele, kuid eluks tahan teile anda kaasa ühe tarkuse – hea ülikond ei ole see, mis on heast riidest õmmeldud, tähtis on ka see, et selle oleks õmmelnud hea rätsep.” Mõte oli selles, et headest teadmistest jääb väheseks, kui neid korrektselt ei osata esitada.

Nõudlikkuse ja inimlikkusega on hästi meeles mehhaanika teaduskonna sekretär Virrok. Minu erialal olid autoriteediks härrad Sillat ja Nirk.

Kindlasti tahaksin aga nimetada doktor Uwe Soodlat, kes oli alguses minu õppejõud ning kellega hiljem lõime koos Silberauto. Ta on siiani minu väga lähedane kolleeg ja nõuandja.

Kas olete TTÜ tänaste lõpetajatega kohtunud oma tööelus, kuidas hindate nende kompetentsust ja muid isikuomadusi?

Silberauto süsteemis töötab väga palju TTÜ lõpetanuid ning ka neid, kes praegu veel ülikoolis õpivad. Paljud tudengid käivad meil praktikal. Meil on hea koostöö õppetooliga, kuid see võiks olla veelgi tihedam.

Eesti vajab hädasti uusi tootmisettevõtteid, kus on väga suur tulevik riistvara arendajatel. Seega on suur vajadus haritud tehnikainimeste järgi.

Mida peate oma elus seni suurimaks saavutuseks?

Ma loodan, et suurimad saavutused seisavad alles ees. Seni olen tegelnud väikeste saavutustega, millest tähtsaim on ligi 500-le inimesele tööd andva Balti riikide suurima autoettevõtte AS Silberauto ülesehitamine.

Mida võiksite öelda oma isikliku elu kohta?

Mul on väga hea abikaasa ning kolm suurepärast last. Ükski laps pole küll TTÜ haridusega. Ühest on saanud jurist, teisest on kujunenud arvutiinimene ning noorim õpib veel gümnaasiumis, kuid tema on rohkem kunstikallakuga.

Et edu ja tulemust saavutada peab olema tööle väga pühendunud ning selleks peab olema ka perekonna toetus.