Jüri Veerits – järjekindel tippupürgija

 

Hiljuti oma 60. sünnipäeva tähistanud TTÜ kirjastuse direktor Jüri Veerits on hoolimata peenmehaanikainseneri haridusest läbi ja lõhki kirjastusinimene. Nagu ta oma sünnipäevakõnes ise rõhutas, veetles teda koolipõlves küll rohkem matemaatika. Õppis ta toonases TPIs selliste legendaarsete professorite kui Heino Lepiksoni ja Arnold Humala käe all, tema kursusekaaslasteks olid teiste seas tänased TTÜ professorid Leo Mõtus ja Ivar Tammeraid.

Pärast lõpetamist 1965. aastal saadeti ta küll koos kahe muu lõpetajaga niiöelda internatsionaalse abi korras Lätti tööle, kuid Eesti mehena ta sinna siiski pidama ei jäänud. Ümbersuunamine viis ta kirjastusse "Valgus" ja mitu aastakümmet Rataskaevu tänavas tegutsenud tehnikakirjanduse toimetusse, kus mitmel ametikohal, viimaks kogu kirjastuse peatoimetaja asetäitjana, töötas Jüri 1990. aastate keskpaigani. Tema töö tehnikaõpikute kirjastamisel viis teda kokku nii oma endiste õppejõudude kui ka eakaaslastest tehnikainimestega. Lühike sissepõige Majandusteataja toimetusse ning 12. märtsist 1997 tänaseni on ta TTÜ kirjastuse direktor. 36 tööaastaga on Jüri Veeritsa toimetatud ja kaasabil valminud väljaannete rivi kasvanud mitme meetri pikkuseks.

Jüri Veerits on lisaks kutsetööle alati olnud kirglik matkamees ja mägironija. Ta on vallutanud üle 30 erineva raskusastme mäetipu Alpides, Kaukaasias ja mujal. Palju aastaid on ta korraldanud kaljuronimisvõistlusi Eestis ja mujal, olnud paarkümmend korda kohtunikuks neil võistlustel Krimmis.

32 aastat väldanud kooselu abikaasa Reedaga on olnud igati õnnelik, tippupürgija geenid on edasi antud tütar Triinule, kes lõpetas Tallinna Tehnikaülikooli alles eelmisel aastal.