Tehisintellekt ruulib – Robotex 2001

Reedel, 9. novembril toimus TTÜ-s sadade tudengite pingsa tähelepanu all esimene robotite võistlus Eestis – Robotex 2001 –Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli tudengivõistkondade osavõtul.

Võistluse TTÜ-poolseilt korraldajatelt, TTÜ Konstruktsiooniõpetuse ja mehhatroonika õppetooli juhatajalt professor Mart Tamrelt (edaspidi M. T.) ja Maarja Kruusmaalt (M. K.) Halmstadti Ülikooli Intelligentsete Süsteemide Laborist küsisin, kust tuli selline omapärane idee.
M. T.: “Idee tuli Ameerikast, kus olin aasta Massachusettsi Tehnikaülikoolis staþeerimas. Seal on saanud traditsiooniks igal aastal taoline võistlus maha pidada. Sealne võistlus oli üsna meie oma sarnane, osalesid samuti 3-4-liikmelised grupid ja robotid pidid läbima samasuguse takistustega trassi. Igal rühmal oli kuu aega roboti kokkupanemiseks.”

Kaua sellise roboti tegemiseks tuleb õppida?
M. K.: “Võistluses osalevad tudengid on õppinud ülikoolis 3-4 aastat, seda konkreetset projekti on nad teinud aga 5 nädalat, peamiselt õhtuti ja nädalavahetustel.”

Kuidas selgus siis parim?
M. T.: “Takistustega võistlusrada on umbes neli meetrit pikk, võidab see võistkond kaheksast (5 TTÜst ja 3 Tartust, juhendaja Alvo Aabloo Tartu Ülikooli Füüsikainstituudist), kelle robot selle kõige kiiremini veatult läbib. Enne võistlust esitleb iga võistkond oma robotit ja selle eripärasid.
Kogu see võistlus toimub mehhatroonikakursuse raames, tähendab, tudengid saavad ainepunktid arvestuse jaoks, lisaks on võistlusemoment ja siis ka auhinnad. Muu maailma kogemused osutavad, et ettevõtted tunnustavad niisugust tudengite oma kätega tehtud asja ja võtavad palju meelsamini tööle selliste oskustega mehi…”

Te ütlesite ”mehi”, eks robotite tegemine seondu vist rohkem meheliku algega, aga võistkondades on ju ka üsna palju neide?
M. K.: “Loomulikult ja leian, et nad seni on väga hästi hakkama saanud. Otsustavad ju ikkagi teadmised, oskused ja kogemused ning neid pole naistudengeil sugugi vähem.”

Küsitles Mart Ummelas

P.S. Võistluse peaauhinnaks olid cordless mouse AS Normalt TÜ võistkonnale T1, II koha eest sai fotoaparaadid Canonilt ja Tartu Ülikoolilt TÜ võistkonnale T3, III koha eest ELI Military Simulations’ilt 5000 krooni seadmete ostmiseks TTÜ võistkonnale G1. Lisaks jagati väärtraamatuid.

Võistluse võõrustajana olid tipikad ülivõimsad osavõtult, tulemustelt paremad olid tartlased. Nende võidukas võistkond T1 (Urmas Tamm, Alar Ainla, Endel Soolo ja Mart Saral) koos kiireima robotiga, kes läbis raja 1.16,4-ga. Enamik roboteid aga eksis rajalt või katkestas. Arenguruumi on - tõdes ürii!