Menüü
· Viimane number
· A&A konverentsi slaidid
· Küberturve
· Tudengitelt
· E-õpe
· Videomaterjalid
· Avalikud loengud
· Ilmunud numbrid
· Magistrirubriik
· Teemad
· Otsi
· Tellimine
· Küsitlused
· Soovita meid
· Tagasiside
· Top 10
· Statistika
· Toimetuskolleegium

Logi sisse
Kasutajanimi

Parool

Registreeri kasutajaks
Unustasid parooli?

Rubriigitoimetaja järelsõna
Postitatud: Sunday, July 30 @ 20:48:26 EEST by Kalle Tammemäe

Robootika

ROBOOTIKA 5-05

Kui käesoleva aasta kevadel allakirjutanul üks toimetuskolleegiumi koosolek vahele jäi, ei osanud eriti karta ülesannet, mis talle tagaselja kui “kodukorra rikkujale” anti. A&A-l on olnud aeg-ajalt ikkagi erinumbreid, pühendatud mingile kitsamale valdkonnale, ning reeglina on need numbrid saanud paksemad kui tavaliselt ning tänu koondumisele ühe teema ümber omavad suuremat järelväärtust. Robootika on praegu ülikuum ja -populaarne teema, mida võimendas 2004. aasta sügisel Isaac Asimovi teadusliku fantastika mitmete suurteoste kombineeritud ekraniseering (Twentieth Century Fox “Mina, Robot”, Will Smith peaosas kui uurija Del Spooner). Ainuüksi ala “kuumus” peaks olema piisav ajend oma nägemuse kirjapanemiseks kõigi poolt, kes robootikaga tegelevad (ei saa salata, et robootikabuum sundis ka allakirjutanut oma elektroo- nikateadmistelt ja jootekolvilt tolmu ära puhuma, et kas või ühte iseliikurit kokku panna – samavõrd võib innustuda ainult laps, kui talle sünnipäevaks uus Lego kingitakse). Robootika ja riistvara rubriik paistsid üksteisega haakuvat küll. 

Niisiis, esmase innuga erinumbrit kavandades pidasin silmas ilusat võimalust tuua Eesti robootikaga tegelejad korraks ühiste kaante vahele, kujutades ette kolmnurka kahest suurest ülikoolist (TTÜ ja TÜ, kumbki oma robootikakantsidega – vastavalt mehaanika- ja infotehno- loogia teaduskond TTÜs ning  tehnoloogiainstituut TÜs) ja nende väljundit tööstusesse ning ettevõtlusesse. 

Paraku osutus kevad A&A robootikanumbri kokkupanemise osas üllatavalt külmaks. Nagu hiljem kuulsin, oli erinumbri ettepanek eelnevalt tehtud ka Eesti Grand Lady of Robotics dr. Maarja Kruusmaale (Mina, Robot’’ filmi järgi tugev paralleel dr. Susan Calviniga), kes ettenägelikult sellest ajakulukast ja tänamatust rollist loobus.  

Siiski, suve eel õnnestus üksikkontaktide kaudu saada juba sedavõrd tagasisidet, et erinumbri väljaandmine lausa võimatu missioonina enam ei paistnud. Nii mõnigi kõhklevalt alanud jutuajamine või e-kirjavahetus jõudis punkti, kus kontaktisik tunnistas, et tegelikult on tal sõnum olemas ning küllap selle ajanatukese pika suve peale ikka leiab. 

Ootamatu võimalus tekkis Eestisse Küberneetikainstituuti erakorralise vanemteadurina kutsutud dr. Adam Eppendahli näol, kes asus juhendama TTÜ tudengeid nende robootikaalastes projektides (tema kodulehel on Eesti episoodi kirjeldatud) ning kes oli üsna huvitatud koostööst eestikeelse ajakirjaga. Paraku sundisid isiklikud probleemid dr. Eppendahli planeeritust varem Eestist lahkuma ning võimalus temalt või tema poolt juhendatud tudengitelt artikleid saada muutus ebatõenäoliseks. Kompensatsioonina lisandus keset suve üks uus kontakt tänu ajakirjas Horisont k.a neljandas numbris nähtud artiklile (Madis Listak Quo vadis, robot?’’), mis veenas, et eesti keeles robootikast kirjutajaid ning küllap ka lugejaid on. Kõhklustest aitasid üle ka IT Kolledži robootikaklubi tegijad, kes sama kindlasõnaliselt nagu nad viimast Robotexi võtsid-võitsid, paar artiklit oma tegevusplaani kinnitasid.  

Mitmed potentsiaalsed kirjutajad tõid tõkkena välja nõuet ja vajadust pühenduda ainult ingliskeelsele publitseerimisele. Ehkki Eesti kõrghariduse strateegia näeb ette teaduskeelena inglise keele laia kasutamist, on samas ka tasakaalustav nõue eesti teaduskeele paralleelseks arendamiseks kõigis valdkondades. Teadus tähendab tulevikku suunatud tegevust ning kui tulevikukeel oleks ainult inglise keel, suunataks rahvuskeel paratamatult allakäiguteele. Selles mõttes tuleb taunida tavapärast poliitikat, mille järgi eestikeelseid üllitisi ei loeta töö- ja õpingutulemuste mõõtmisel üldse nimetamisväärseteks. Hea ning kättesaadav eestikeelne publikatsioon võib ala arengule tulevikus, kui eestikeelset populaarteaduslikus stiilis artiklit koolipõlves lugenu kõrgharidusse ning teadusetegemisse jõuab, rohkemgi kasu tuua kui veebiportaalides ainult ristviitamiste metaandmena eksisteeriv ingliskeelne teadustöö.  

Kokkuvõttes, ehkki osa kavandatust jäi teostamata, on antud number omalaadne pilt robootikaalastest tegevustest ja suundmustest Eesti hariduses, teaduses ning pisut ka tööstuses aastatel 2004/2005. Olen tänulik kõigile, kes üleskutsele kas või tagasisidega reageerisid, aga eriti tänulik siinsetele autoritele, kes võimalusest enese jaoks kohustuse tegid, aja näpistasid ning mõtted süsteemselt kirja panid. Küllap aitab autorite saadud väike avaldamiskogemus ning eeldatav tagasiside tulevikus tõsiseid teadusartikleid kirjutada. 

Ekstra tänu Maarja Kruusmaale, kes leidis oma teadustöö, mitme ameti ja laste kõrval aega kogunenud materjali läbilugemiseks ning tervikpilti vallates selle täiendamiseks ja kokku- sidumiseks. 

Tegu on tehtud ja tulemuse kohta Eestis annavad hinnangu nüüd A&A lugejad. 


Kalle Tammemäe
A&A toimetuskolleegiumi liige 


 
Seotud lingid
· Veel Robootika


Kõige populaarsem artikkel kategoorias Robootika:
Robootika suvekool 2005 ITKs


Artikli reiting
Keskmine tulemus: 0
Hääled: 0

Oleks tore kui sa annaksid sellele artiklile oma hinnangu:

Super!
Väga hea
Hea
Keskmine
Halb





All logos and trademarks in the site are property of their respective owner(s). Comments are property of their posters, all the rest © 2003 by A&A
A&A elektrooniline väljaanne on valminud IT Kolledži toetusel.
Sait kasutab PHP-Nuke mootorit © 2002. Kõik õigused reserveeritud. PHP-Nuke on GNU/GPL litsensiga tasuta levitatav tarkvara.
Lehe loomiseks kulus: 0.138 sekundit